Tutorial obrus i serwetki rozpocznie serię instrukcji wykonania różnych rzeczy.Część tutoriali będzie mojego autorstwa a część zaczerpnięta z różnych źródeł o czym zawsze poinformuję. Być może znajdą się osoby, którym przydadzą się niektóre instrukcje.
OBRUS I SERWETKI - TUTORIAL z tygodnika "Sekrety dobrego szycia"
Motywy jajek i kurczaczków większości z nas kojarzą się:
- po pierwsze ze Świętami Wielkanocnymi
- po drugie ze śniadaniem.
Niniejszy tutorial ze względu na użytą kolorystykę i motywy bardziej pasuje do tego drugiego skojarzenia ale lekko go modyfikując, np. zamiast materiału w kratę stosując biały czy np. żółty z powodzeniem posłuży jako Wielkanocne nakrycie stołu.
W tuto rialu opisane jest wykonanie obrusu i pięciu serwetek. Obrus na stół o wymiarach 100 x 130 cm. Aby wzór był wyeksponowany, zwisająca część obrusu ma długość ok. 40 cm i dlatego wymiary gotowego obrusu wynoszą 210 x 180 cm. Serwetki są kwadratami o boku 37 cm.
Przygotuj sobie:
- 4,4 m tkaniny bawełnianej w kratę lub gładkiej o szerokości 140 cm
- nici dopasowane kolorem
- skrawki materiałów, gładkich i wzorzystych
- kalkę techniczną
- ołówek
- igłę do haftowania rozmiar 22
- 16 białych płaskich guzików o średnicy 1 cm
1. Krojenie materiału w kratkę (opcjonalnie gładkiego)
- na obrus: przetnij materiał w połowie szerokości; jedną część odłóż na bok, przeznaczając ją na środek obrusu; drugą część przetnij w połowie długości; jedną część ponownie przetnij w połowie długości aby otrzymać części boczne
- na serwetki: pozostałą część materiału potnij na kwadraty o boku 45 cm
2. Wykonanie obrusu
Dopasowując wzór na materiale i szyjąc wzdłuż linii kratek, przeszyj po jednej bocznej części do bu długich boków części środkowej. Wykończ zapasy na szwy i rozprasuj je. Podwiń i zaprasuj wokół podwójną lamówkę o szerokości 6 mm.
3. Formowanie narożników
Rozłóż lamówkę. Zaprasuj Kady narożnik, tak by powstała ukośna fałda biegnąca przez skrzyżowanie wewnętrznych linii złożenia. Przytnij każdy narożnik 6 mm od ukośnej fałdy.
4.Wykańczanie narożników
Ponownie załóż i zaprasuj lamówkę wzdłuż wszystkich brzegów, upewniając się, że ukośne fałdy narożników stykają się dokładnie na rogu. Zszyj razem ukośne fałdy ściegiem krytym. Potem przyfastryguj lamówkę, aby tymczasowo ją przymocować.
5. Krojenie motywów
Na kalkę skopiuj motywy kurczaka, jajka i liścia i przenieś je na skrawki kolorowych materiałów tyle razy ile motywów chcesz użyć na obrusie i serwetkach. Na każdy element możesz użyć innego materiału.
6. Układanie motywów kurczaka
Wokół obrusu przypnij szpilkami kurczaki w równych odstępach.
7. Wykańczanie aplikacji
Pomiędzy kurczakami w każdym narożniku przypnij szpilkami jajka i liście.
8. Wyszywanie
Białymi nićmi bawełnianymi wykonaj ścieg dziergany wokół brzegów motywów. Nićmi turkusowymi przyszyj oczy z guzików. Czerwonymi miękkimi nićmi wykonaj duży ścieg przed igłą wzdłuż lamówki, tuż ponad fastrygą. Usuń nitki fastrygi.
9. Wykonanie serwetek
Podwiń brzegi kwadratów i zaprasuj podwójną lamówkę szerokości 2 cm. Uformuj ukośne narożniki i sfastryguj lamówkę ja w punktach 3 - 4. Miękkimi nićmi bawełnianymi w kolorze czerwonym przymocuj lamówkę długim ściegiem przed igłą.
Każdy kurczak został wykonany z innej tkaniny, dzięki czemu serwetki i obrus wyglądają ciekawiej. Wyraźny ścieg dziergany, wykonany bawełnianymi nićmi, jest doskonałym wykończeniem aplikacji.
Oczywiście można ozdobić gotowy obrus, wówczas należy pominąć punkty 1-4.
skoro i obrusy szyjesz to ja sobie poproszę, bo mam ogromne braki w tym towarze :)
OdpowiedzUsuńPacia wiesz, że ja dla Ciebie wszystko :*
OdpowiedzUsuńSuper tutorial. Zresztą nie tylko ten. Wszystkie tutoriale są fantastycznie przygotowane. Takich dokładnych opisów i rysunków to ja jeszcze nie wiedziała na żadnym blogu:)
OdpowiedzUsuńDziękuję za podzielenie się pomysłami :)
i pozdrawiam serdecznie:)
Super, świetny pomysł na święta!!!
OdpowiedzUsuńa ja mam pytanie, czy te wycinane aplikacje nie są w żaden sposób obrębiane i zabezpieczane przed snuciem materiału?
OdpowiedzUsuńpodchodzę do podobnych rzeczy właśnie, ale obawiam się, że tylko wycięte i niezabezpieczone ozdoby nie będą trwałe.
Czy może sam ścieg dziergany pełni taką rolę?? :)