niedziela, 28 lutego 2010

Weekendowo cz. 2

Dziś kawałek dnia wygospodarowałam na drobne szycie. I tak powstały:

- spora płócienna siatka na zakupy ozdobiona tkaninowym decoupage




- małe płócienne woreczki, które niebawem staną się woreczkami zapachowymi, muszę tylko zakupić lawendę lub suszki (jeden z woreczków posiada także zdekupażowanego aniołka)
 




Weekendowo

Wczoraj będąc na zakupach nabyłam lawendową świeczkę i naszło mnie na stworzenie dla niej współtowarzyszy, których razem mogłabym umieścić w koszyczku. Ponieważ miałam w domu suszone kwiaty lawendy postanowiłam, że uszyję woreczek, który ozdobię decoupage a że akurat wczoraj zakupiłam także medium do tkanin, to uznałam, że to dobry moment na próbę tkaninowego decou. Do kompletu zrobiłam dziś lawendowe mydełka a wszystko prezentuje się tak:




Lawendowy woreczek zapachowy z tkaninowym decoupage:


Mydełka, na które przepis podawałam już TU


A tutaj starte wiórki mydlane i wiórki w trakcie podgrzewania i mieszania:




sobota, 27 lutego 2010

Patchwork Blok A - Gwiazda Ohio - wykonanie bloku i poszewki

Blok A - Gwiazda Ohio- wykonanie bloku i poszewki
Gwiazda Ohio to prawdziwie amerykański blok patchworkowy, wykonany z kwadratowej i trójkątnych łatek, zazwyczaj z czterech różnych materiałów. Znany jest jako blok dziewięcioelementowy, ponieważ składa się z dziewięciu głównych części, z których każdą jest jedną łatką lub składa się z kilku łatek zszytych razem.

Jeśli patchwork maszynowy jest dla Ciebie nowością, zanim zabierzesz się do wykonania większego projektu nabierz wprawy szyjąc ze skrawków pojedyncze bloki. Taka próbka nie musi iść na straty. Tutaj np. zrobiono z nich poszewki na poduszki, które ozdobią sofę, łóżko czy krzesło. Każdy skończony blok ma wielkość 30 x 30 cm. Aby zrobić poszewkę o wymiarze 42 x 42 cm należy dodać wokół bloku podwójną ramkę z tego samego lub komponującego się materiału. Oprawi to wzór w taki sam sposób jak lamówka.

Aby wykonać wzór Gwiazda Ohio potrzebujesz czterech rodzajów tkanin, łącznie z materiałem na tło. Wybierając je pamiętaj, że wzór gwiazdy ma się wyróżniać z tła.

Chcąc wykonać poszewkę na poduszkę postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Pokazana zostanie również instrukcja w jaki sposób przepikować wzór by zyskał na objętości. Jeśli nigdy wcześniej nie szyłaś patchworku nie pikuj wzoru na tym etapie.

Zszywając części razem pamiętaj by zawsze zachować 7,5 mm zapas na szwy. Końcówki nici po prostu obetnij zostawiając po 2 cm.

Po każdym przeszyciu rozkładaj kawałki na stole co pozwoli uniknąć błędów i zapobiec problemom przy składaniu całości.


Przygotuj sobie:
- cztery różne tkaniny bawełniane
- kwadrat ociepliny poliestrowej o boku 45 cm
- kwadrat bawełny o boku 45 cm na tło
- tkaninę na spód poduszki o wymiarach 60 x 43,5 cm
- poduszkę o boku 40 cm
- nóż obrotowy
- podkładkę do cięcia
- linijkę i kwadrat do pikowania
- szpilki
- nici dopasowane kolorem


Wycinanie Gwiazdy Ohio

Nożem obrotowym wytnij fragmenty wzoru. Trójkąty tworzące ćwiartki kwadratów wycinane są z kwadratów o boku 13,5 cm co zapewnia wymagane zapasy na szwy. Kiedy już wytniesz wszystkie fragmenty, ułóż je na stole w odpowiednich miejscach i sprawdź czy podoba Ci się układ kolorystyczny i wzory. Na tym etapie fragmenty nie będą jeszcze tworzyły wzoru z powodu zapasów na szwy.



Opis powyższego diagramu:

1: wytnij cztery kwadraty o boku 11,5 cm z tkaniny przeznaczonej na tło
2: wytnij jeden kwadrat o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak aby otrzymać cztery trójkąty
3: wytnij jeden kwadrat o boku 11, 5 cm
4: wytnij jeden kwadrat o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak aby otrzymać cztery trójkąty
5: wytnij dwa kwadraty o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak by otrzymać osiem trójkątów


Wykonanie Gwiazdy Ohio

1. Zszywanie małych trójkącików
Prawymi stronami do siebie ułóż trójkąt 2 na trójkącie 5. Zszyj jak na rysunku. Powtórz czynności z pozostałymi trzema parami trójkątów 2 i 5.



2. Prasowanie szwów
Powtórz punkt 1 by złożyć fragmenty 4 i 5. Na każdym ze zszytych trójkątów zaprasuj zapasy na szwy w inną stronę, najlepiej pod tkaninę ciemniejszą.



3. Formowanie kwadratów
Prawymi stronami do siebie zepnij trójkąty 2-5 i 4-5. Sprawdź czy szwy centralne na prawej stronie się pokrywają a zapasy na szwy leżą po przeciwnych stronach. Zszyj.



4. Przycinanie zapasów na szwy
Otwórz kwadrat i zaprasuj naddatki na szwach na jedną stronę. Przytnij odstające na rogach naddatki na szwach, jak na rysunku.



5. Zszywanie kwadratów
Zepnij a następnie zszyj kwadraty razem w trzech rzędach po trzy kwadraty. Zaprasuj zapasy na szwy na jedną stronę i ułóż rzędy na stole w odpowiedniej kolejności.



6. Zszywanie rzędów
Zepnij a następnie zszyj rzędy kwadratów razem w odpowiedniej kolejności, upewniając się, że linie szwów dokładnie na siebie nachodzą. Zaprasuj zapasy na szwy na jedną stronę.




Wykonanie poszewki



Punkty poniżej opisują jak zrobić z bloku patchworkowego Gwiazda Ohio poszewkę na poduszkę. Ponieważ wszystkie bloki mają wymiary 30 x 30 cm możesz wykorzystać tę instrukcję aby z innych bloków również zrobić poszewki.

Lamówki tworzące ramy patchworków mają 1 i 5 cm szerokości. Jeśli chcesz możesz zmienić ich szerokość, by otrzymać nieco większą lub nieco mniejszą poszewkę. Wymiary w instrukcji przewidują 7,5 mm zapasy na szwy.

1. Wycinanie pasków ramki
Na lamówkę wewnętrzną wytnij dwa paski o wymiarach 31,5 x 2,5 cm i dwa 33,5 x 2,5 cm. Na ramkę zewnętrzną dwa paski o wymiarach 33,5 x 6,5 cm i dwa 43,5 x 6,5 cm.

2. Przyszywanie lamówki wewnętrznej
Krótsze, wąski paski złóż prawymi stronami do siebie, przypnij do przeciwnych boków kwadratu, dokładnie dopasowując brzegi. Przyszyj na maszynie i przeprasuj. Przyłóż, przypnij i w taki sam sposób przyszyj dłuższe paski do pozostałych boków kwadratu. Rozprasuj.



3. Przyszywanie ramy zewnętrznej
To samo powtórz z paskami szerszymi. Przypnij krótsze paski do przeciwnych boków. Przyszyj i przeprasuj. Przyłóż, przypnij i w taki sam sposób przyszyj dłuższe paski do pozostałych boków kwadratu. Rozprasuj ponownie. Teraz wierzch poszewki powinien mieć wymiary 43,5 x 43,5 cm.



4. Pikowanie maszynowe (opcjonalnie)
Wytnij kawałek ociepliny poliestrowej i kawałek tkaniny tworzącej tło, trochę większy niż wierzch poszewki. Włóż ocieklinę między blok patchworku a tkaninę, przypnij, sfastryguj i niewidoczną nicią pikuj wzdłuż linii szwów patchworku.

5. Wykańczanie frontu poszewki
Wymień niewidoczną nić na zwykłą i przeszyj zygzakiem wokół całego wierzchu poszewki. Przytnij nadmiar ociepliny i tkaniny spodniej.
6. Przygotowanie spodu poszewki
Wytnij dwie części Kaniny i wymiarach 43,5 x 30 cm. Podwiń i zszyj wąską listwę wzdłuż jednego dłuższego boku każdej części. Zaprasuj je.



7. Przyszywanie spodu poszewki
Prawymi stronami do siebie złóż i zepnij obydwie warstwy poszewki, zakładając dwa zakończone brzegi spodu na siebie. Zszyj na maszynie. Przytnij rogi i przewróć na prawą stronę. Lekko wyprasuj.



Tutorial na podstawie tygodnika “Sekrety dobrego szycia”

piątek, 26 lutego 2010

Próbki bloków patchworku

Rozpoczynam cykl tutoriali o patchworku i chociaż sama jeszcze nie próbowałam ich szyć, to może komuś się przydadzą.
Na początek próbki bloków patchworku.
Poniżej 12 próbek bloków patchworkowych, każdy z nich zaprezentowany jest z lamówką, mimo że nie jest ona przyszywana na etapie wstępnym.
 
Blok A - Gwiazda Ohio
 


Blok B - Królowa Prerii



Blok C - Wiatrak



Blok D - Układanka z Gór Skalistych



Blok E - Trik Karciany



Blok F - Album



Blok G - Droga Mleczna




Blok H - Kokardki




Blok I - Układanka Holenderska




Blok J - łódka




Blok K - Gabinecik




Blok L - Kraina Północnego Słońca


 
 

czwartek, 25 lutego 2010

I znowu filc

Spodobała mi się praca z filcem. Zakupiłam trzy arkusze filcu (szary, filetowy i lila), bo niestety więcej nie odpowiadało mi kolorystycznie, były za “wściekłe” i dziś powstały… hmmm… może to będą broszki, może zawieszki, może kolczyki??? Tego jeszcze nie wiem.


poniedziałek, 22 lutego 2010

Zeszłoroczne walentynki

Zeszłoroczne walentynki, w tym roku nie obfociłam :(


Filcoszki, czyli filcowe broszki

Podczas wczorajszych i dzisiejszych porządków natrafiłam na trochę filcu. Pierwszy raz spróbowałam coś z niego zrobić. Nie wyszły takie cudowności jakie można znaleźć u innych ale jak na początek nie są chyba najgorsze ;)
W zamyśle są to broszki ale ponieważ nie doszyłam im jeszcze zapięć mogą stać się np aplikacją czy też breloczkiem.















sobota, 20 lutego 2010

Powitalne Candy u Novinki

Candy z okazji powstania mojego bloga i na szczęście :)

Cukieraski ode mnie, to komplet biżuterii: kolczyki i wisiorek, które wykonałam ze szklanych miodowych korali, ręcznie wyginanego drutu oraz elementów srebrzonych.

Zasady są proste i ogólnie znane:
1. Należy umieścić zdjęcie i informację z aktywnym linkiem do mojego Candy na swojej stronie / blogu.
2.Wpisz komentarz pod tym postem dołączając adres swojej strony / bloga.
3. Osoby nie posiadające swojej strony ani bloga proszone są pozostawienie w komentarzu swojego adresu email.

Zapisy trwają do 15 marca.
Losowanie odbędzie się 16 marca.

Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w zabawie i życzę powodzenia podczas losowania :)


Powyższe foto proszę umieszczać z info o Candy.

Gliniane owieczki

Tak troszkę wielkanocnie. Troszkę, bo raczej powinien być baranek ;) Wczoraj praktycznie nie miałam dostępu do netu więc nie mogłam pracować ale wykorzystałam ten czas pracowicie a mianowicie przypomniały mi się urokliwe owieczki, które kiedyś widziałam u koleżanki i tak właśnie schnie całe stadko małych glinianych owieczek. Przydadzą się w sam raz na nadchodzące Święta.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...