sobota, 17 kwietnia 2010

Róże i różyczki z materiału - tutorial

Ponieważ nie za dużo ostatnio dzieje się na moim blogu a związane to jest z tym, że właśnie jestem m.in w trakcie wykonywania kilku zamówionych prac dekupażowych (które oczywiście zaprezentuję tu) chciałam przedstawić mały tutorialik o materiałowych różach- tak, żeby na blogu było widać ślady życia ;)

Róże z materiału - tutorial z tygodnika "Sekrety dobrego szycia"

Romantyczne, rozwinięte różyczki o płatkach uformowanych z warstw materiału do złudzenia przypominają prawdziwe stulistne róże. Mogą być piękną kwiatoądekoracją w wystroju wnętrza lub np broszką.


Piękne rozwinięte róże z materiału przypominające ekstrawaganckie stulistne róże, tak bardzo lubiane przez miłośników roślin. Takie róże możesz doszyć pojedyńczo lub grupami do różnych przedmiotów codziennego użytku, od pudełek na prezenty i ramek do fotografii aż po poszewki, rondo kapelusza czy brzeg obrusu. Róże jako pojedyńcze kwiaty lub całe pęki są pięknym wykończeniem fałd zasłon marszonych kielichowo. Na specjalne okazje małe różyczki możesz użyć do ozdobienia kreacji zarówno małej jak i dużej damy.

W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, do wykorzystania ndają się niemal wszystkie materiały. Unikaj jednak ciężkich i  tkanin, które dość trudno formuje się i szyje. Jeśli chcesz, by róże wyglądały bogato i luksusowa, użyj aksamitu w głębokim kolorze, np purpury czy indyjskiego przymglonego różu. Wykorzystując satynę, nadasz płatkom naturalny połysk, a róże wykonane z muślinu będą wyglądały niezwykle delikatnie. Róże z naturalnej bawełny w żywych, intensywnych kolorach będą w pomieszczeniach wesołym akcentem.

Róże wykonuje się składając kwadraty materiału w trójkąty, które następnie zszywa się razem w kwadrat- w ten sposób powstaje jedna warstwa płatków. Poniższe instrukcje objaśniają jak wykonać różę z trzech warstw płatków z oddzielnym środkiem kwiatka.

1. Krojenie:
Na warstwy płatków: według linii nitki prostej wytnij cztery kwadraty o boku 12,5 cm, cztery kwadraty o boku 10 m i cztery kwadraty o boku 7,5 cm.
Na środek róży: ze skosu wytnij kółko o średnicy 6,5 cm.

2. Przygotowanie części:
lewymi stronami razem złóż każdy kwadrat ukośnie na pół aby powstał trójkąt, wyprasuj. Lewymi stronami razem wyprasuj skośny pasek w połowie długości. Wzdłuż wszystkich założonych brzegów załóż kolejne 6 mm do tyłu. Palcem wygładź wąskie założenia lub deliktanie wyprasuj żelazkiem, a potem rozłóż je.

3. Formowanie zewnętrznych płatków:
z kwadratów o bokach 12,5 cm (oznaczając je A, B, C i D) zacznij wykonywanie zewnętrznych płatków. Trójkąt A połóż płasko, tyłem do góry i na wierzchu przypnij trójkąt B, tak by złożone brzegi krzyżowały się pod kątem prostym a surowe brzegi były dopasowane.


4. Wykańczanie zewnętrznych płatków:
nałóż na siebie i zepnij pozstałe trójkąty C i D, tak aby powstał kwadrat, nakładając za każdym razem poprzedni trójkąt na jednym boku. Podnieś trójkąt A, aby przyfastrygować go do narożnika D, do tyłu. Wykonaj rząd ściegu marszczącego wzdłuż jednego boku kwadratu.


5. Marszczenie płatków:
ściągnij mocno ściegi marszczenia i zabezpiecz je ściegami wstecznymi. Powtórz t czynności wzdłuż pozostałych boków kwadratu, tak aby założone brzegi wywinęły się na zewnątrz i utworzyły pierwszą warstwę płatków. Palcem wygładź wąskie założenia do tyłu.


6. Wykonanie wewnętrznych warstw płatków:
aby wykonać dwie kolejne warstwy płatków, postępuj zgodnie z punktami 3-5, tym raem wykorzystując kwadraty o bokach 10 cm i 7,5 cm.

7. Wykonanie środka róży:
wzdłuż surowych brzegów założonego skośnego paska przeszyj ściegiem marszczącym, na kżdym końcu prowadząc go łukowato. Przytnij łuki na narożnikach. Ściągnij marszczenie, aż pasek będzie miał połowę początkowej długości. Zwiń pasek w kłębek i palcem wygładź wąskie załoenie na zewnątrz. Przyszyj dokładnie do podstawy.

8. Układanie płatków:
ułóż środek róży w środku najmniejszej warstwy płatków. Zszyj je razem, tak aby ściegi nie były widoczne n wierzchu. Wokół nich ułóż warstwę większych płatków; zszyj, tym razem jedną warstwę. Aby wykończyć, z tyłu róży przyszyj ściegiem krytym kółko z materiału, fastrygując po przeszyciu surowe brzegi pod spód. Przyszyj różę w wybranym miejscu.

3 komentarze :

  1. piekne rozyczki, dzieki za zamieszczenie opisu wykonania, pozdrawiam
    MTJ55

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawdziwe dzielo sztuki.Jestem pod wrazeniem wykonania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pozdrawiam ciepło- Novinka :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...