sobota, 27 lutego 2010

Patchwork Blok A - Gwiazda Ohio - wykonanie bloku i poszewki

Blok A - Gwiazda Ohio- wykonanie bloku i poszewki
Gwiazda Ohio to prawdziwie amerykański blok patchworkowy, wykonany z kwadratowej i trójkątnych łatek, zazwyczaj z czterech różnych materiałów. Znany jest jako blok dziewięcioelementowy, ponieważ składa się z dziewięciu głównych części, z których każdą jest jedną łatką lub składa się z kilku łatek zszytych razem.

Jeśli patchwork maszynowy jest dla Ciebie nowością, zanim zabierzesz się do wykonania większego projektu nabierz wprawy szyjąc ze skrawków pojedyncze bloki. Taka próbka nie musi iść na straty. Tutaj np. zrobiono z nich poszewki na poduszki, które ozdobią sofę, łóżko czy krzesło. Każdy skończony blok ma wielkość 30 x 30 cm. Aby zrobić poszewkę o wymiarze 42 x 42 cm należy dodać wokół bloku podwójną ramkę z tego samego lub komponującego się materiału. Oprawi to wzór w taki sam sposób jak lamówka.

Aby wykonać wzór Gwiazda Ohio potrzebujesz czterech rodzajów tkanin, łącznie z materiałem na tło. Wybierając je pamiętaj, że wzór gwiazdy ma się wyróżniać z tła.

Chcąc wykonać poszewkę na poduszkę postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Pokazana zostanie również instrukcja w jaki sposób przepikować wzór by zyskał na objętości. Jeśli nigdy wcześniej nie szyłaś patchworku nie pikuj wzoru na tym etapie.

Zszywając części razem pamiętaj by zawsze zachować 7,5 mm zapas na szwy. Końcówki nici po prostu obetnij zostawiając po 2 cm.

Po każdym przeszyciu rozkładaj kawałki na stole co pozwoli uniknąć błędów i zapobiec problemom przy składaniu całości.


Przygotuj sobie:
- cztery różne tkaniny bawełniane
- kwadrat ociepliny poliestrowej o boku 45 cm
- kwadrat bawełny o boku 45 cm na tło
- tkaninę na spód poduszki o wymiarach 60 x 43,5 cm
- poduszkę o boku 40 cm
- nóż obrotowy
- podkładkę do cięcia
- linijkę i kwadrat do pikowania
- szpilki
- nici dopasowane kolorem


Wycinanie Gwiazdy Ohio

Nożem obrotowym wytnij fragmenty wzoru. Trójkąty tworzące ćwiartki kwadratów wycinane są z kwadratów o boku 13,5 cm co zapewnia wymagane zapasy na szwy. Kiedy już wytniesz wszystkie fragmenty, ułóż je na stole w odpowiednich miejscach i sprawdź czy podoba Ci się układ kolorystyczny i wzory. Na tym etapie fragmenty nie będą jeszcze tworzyły wzoru z powodu zapasów na szwy.Opis powyższego diagramu:

1: wytnij cztery kwadraty o boku 11,5 cm z tkaniny przeznaczonej na tło
2: wytnij jeden kwadrat o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak aby otrzymać cztery trójkąty
3: wytnij jeden kwadrat o boku 11, 5 cm
4: wytnij jeden kwadrat o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak aby otrzymać cztery trójkąty
5: wytnij dwa kwadraty o boku 13,5 cm i przetnij ukośnie w obie strony tak by otrzymać osiem trójkątów


Wykonanie Gwiazdy Ohio

1. Zszywanie małych trójkącików
Prawymi stronami do siebie ułóż trójkąt 2 na trójkącie 5. Zszyj jak na rysunku. Powtórz czynności z pozostałymi trzema parami trójkątów 2 i 5.2. Prasowanie szwów
Powtórz punkt 1 by złożyć fragmenty 4 i 5. Na każdym ze zszytych trójkątów zaprasuj zapasy na szwy w inną stronę, najlepiej pod tkaninę ciemniejszą.3. Formowanie kwadratów
Prawymi stronami do siebie zepnij trójkąty 2-5 i 4-5. Sprawdź czy szwy centralne na prawej stronie się pokrywają a zapasy na szwy leżą po przeciwnych stronach. Zszyj.4. Przycinanie zapasów na szwy
Otwórz kwadrat i zaprasuj naddatki na szwach na jedną stronę. Przytnij odstające na rogach naddatki na szwach, jak na rysunku.5. Zszywanie kwadratów
Zepnij a następnie zszyj kwadraty razem w trzech rzędach po trzy kwadraty. Zaprasuj zapasy na szwy na jedną stronę i ułóż rzędy na stole w odpowiedniej kolejności.6. Zszywanie rzędów
Zepnij a następnie zszyj rzędy kwadratów razem w odpowiedniej kolejności, upewniając się, że linie szwów dokładnie na siebie nachodzą. Zaprasuj zapasy na szwy na jedną stronę.
Wykonanie poszewkiPunkty poniżej opisują jak zrobić z bloku patchworkowego Gwiazda Ohio poszewkę na poduszkę. Ponieważ wszystkie bloki mają wymiary 30 x 30 cm możesz wykorzystać tę instrukcję aby z innych bloków również zrobić poszewki.

Lamówki tworzące ramy patchworków mają 1 i 5 cm szerokości. Jeśli chcesz możesz zmienić ich szerokość, by otrzymać nieco większą lub nieco mniejszą poszewkę. Wymiary w instrukcji przewidują 7,5 mm zapasy na szwy.

1. Wycinanie pasków ramki
Na lamówkę wewnętrzną wytnij dwa paski o wymiarach 31,5 x 2,5 cm i dwa 33,5 x 2,5 cm. Na ramkę zewnętrzną dwa paski o wymiarach 33,5 x 6,5 cm i dwa 43,5 x 6,5 cm.

2. Przyszywanie lamówki wewnętrznej
Krótsze, wąski paski złóż prawymi stronami do siebie, przypnij do przeciwnych boków kwadratu, dokładnie dopasowując brzegi. Przyszyj na maszynie i przeprasuj. Przyłóż, przypnij i w taki sam sposób przyszyj dłuższe paski do pozostałych boków kwadratu. Rozprasuj.3. Przyszywanie ramy zewnętrznej
To samo powtórz z paskami szerszymi. Przypnij krótsze paski do przeciwnych boków. Przyszyj i przeprasuj. Przyłóż, przypnij i w taki sam sposób przyszyj dłuższe paski do pozostałych boków kwadratu. Rozprasuj ponownie. Teraz wierzch poszewki powinien mieć wymiary 43,5 x 43,5 cm.4. Pikowanie maszynowe (opcjonalnie)
Wytnij kawałek ociepliny poliestrowej i kawałek tkaniny tworzącej tło, trochę większy niż wierzch poszewki. Włóż ocieklinę między blok patchworku a tkaninę, przypnij, sfastryguj i niewidoczną nicią pikuj wzdłuż linii szwów patchworku.

5. Wykańczanie frontu poszewki
Wymień niewidoczną nić na zwykłą i przeszyj zygzakiem wokół całego wierzchu poszewki. Przytnij nadmiar ociepliny i tkaniny spodniej.
6. Przygotowanie spodu poszewki
Wytnij dwie części Kaniny i wymiarach 43,5 x 30 cm. Podwiń i zszyj wąską listwę wzdłuż jednego dłuższego boku każdej części. Zaprasuj je.7. Przyszywanie spodu poszewki
Prawymi stronami do siebie złóż i zepnij obydwie warstwy poszewki, zakładając dwa zakończone brzegi spodu na siebie. Zszyj na maszynie. Przytnij rogi i przewróć na prawą stronę. Lekko wyprasuj.Tutorial na podstawie tygodnika “Sekrety dobrego szycia”

4 komentarze :

  1. te poduszki są super - takie brązowo-czerwone to by mi pasowały - wiadomo gdzie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. super ! Laik może zrozumiec

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie dziekuje, jestem poczatkująca i to dla mnie wspaniała lekcja.aga

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pozdrawiam ciepło- Novinka :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...