środa, 17 lutego 2010

Organizer na dziecięce łóżeczko - tutorial

Organizer na dziecięce łóżeczko - tutorial z tygodnika “Sekrety dobrego szycia”


Aby wykonać taki dziecięcy organizer potrzebne będą dwa kawałki dopasowanych kolorystycznie materiałów. Na kieszenie i spodnią część będzie wykorzystany jeden a na środkową część i podszewkę spodniej części drugi. Żeby środkowa część była bardziej ozdobna drugi materiał powinien być wzorzysty. Wymiary gotowego organizera wynoszą 58 x 50 cm.

Przygotuj:
- 1 m materiału o szerokości 120 cm na kieszenie i spodnią część
- 60 cm wzorzystego materiału w kontrastowym kolorze, o szerokości 120 cm, na środkową część i podszewkę
- 2,4 m skośnej lamówki satynowej o szerokości 1,5 cm
- 3 m satynowej wstążki o szerokości 2,5 cm
- nici dopasowane kolorem

1. Krojenie kieszeni i spodniej części
Z podstawowego materiału na kieszenie wykrój następujące części: dwa prostokąty o wymiarach 82,5 x 17,5 cm na wierzch kieszeni od A do D; cztery prostokąty o wymiarach 21,5 x 20,5 cm na kieszenie E i F; dwa prostokąty o wymiarach 66,5 x 19 cm na kieszenie G i H (wykonane z jednej części); jeden prostokąt o wymiarach 60 x 50,5 cm na spodnią część.2. Krojenie środkowej części i podszewki
Z kontrastowego materiału wykrój następujące części: jeden prostokąt o wymiarach 25 x 21,5 cm na środkową część; jeden prostokąt o wymiarach 59,5 x 51 cm na podszewkę spodniej części.

3. Szycie kieszeni
Dwa prostokąty na kieszenie od A do D zepnij prawymi stronami razem i przeszyj jeden długi bok. Wywróć materiał prawą stroną na wierzch, wyprasuj, a potem przestębnuj blisko zszytego boku. To jest górny brzeg kieszeni. Tak samo wykonaj kieszenie G i H. Na kieszenie E i F- zszyj i przestębnuj dwa krótkie boki razem w ten sam sposób.


4. Zaznaczanie górnych kieszeni
Złóż część przeznaczoną na kieszenie od A do D w połowie długości, aby znaleźć środek i zaznacz ten punkt ołówkiem krawieckim. Ponownie złóż materiał na pół aby określić i zaznaczyć ćwiartki ale nie wliczaj 1 cm z boku zapasów na szwy. Tak samo wyznacz środek i ćwiartki prostokąta przeznaczonego na spodnią część.


5. Układanie fałd górnych kieszeni
Ułóż pasek na kieszenie na spodniej części, 3 cm od górnego brzegu. Przypnij na środku i w punktach ćwiartek oraz zapasy na szwy na bokach. Zbierz nadmiar materiału po bokach kieszeni; brzegi kieszeni powinny być oddalone o 1,5 cm aby pomiędzy nimi wszyć tasiemkę. Przyszyj kieszenie. Zaprasuj.


6. Układanie fałd dolnych kieszeni
Zaznacz środek paska na kieszenie G i H oraz środek dolnego brzegu spodniej części. Przypnij pasek na te kieszenie do spodniej części dopasowując środkowe punkty, dolne brzegi oraz boki. Ułóż fałdy obu kieszeni jak w punkcie 5. Przyszyj i zaprasuj kieszenie jak poprzednio.


7. Układanie fałd małych kieszeni
Zgodnie z rysunkiem przypnij kieszenie E i F układając brzegi kieszeni w fałdy. Przyszyj je do spodniej części i zaprasuj.

8. Wykańczanie przodu
Przypnij i przyfastryguj środkową część. Pomiędzy kieszeniami przypnij poziomo skośną lamówkę, przykrywając wszystkie surowe brzegi i chowając koniec lamówki i dolne brzegi kieszeni. Przestębnuj lamówkę wzdłuż długich brzegów uważając, żeby nie “złapać” górnych brzegów kieszeni w szew.


9. Wykańczanie organizera
Prawymi stronami na wierzch ułóż podszewkę spodu na części przedniej i przeszyj wokół, pozostawiając w dolnym brzegu otwór na wywrócenie. Uważaj, by nie “złapać” w szew fałd kieszeni. Przytnij narożniki i wywróć na prawą stronę. Wyprasuj. Zszyj otwór ściegiem krytym. Przestębnuj zewnętrzne brzegi organizera.

10. Wykonanie wiązań
Przetnij wstążkę na pół. Złóż na pół i przyszyj wzdłuż złożenia od spodu organizera 2 cm od górnych narożników.

Rada:
Przystępując do przestębnowania zewnętrznych brzegów organizera musisz pamiętać, że szyjesz przez kilka warstw materiału. Aby ułatwić sobie pracę używaj grubych ostrych igieł do dżinsu.

5 komentarzy :

 1. Спасибо за подробности! Мне как раз это пригодится!!

  OdpowiedzUsuń
 2. a wiesz co mi by się taki niebieski organizerek to bardzo przydał na bok łózka chłopaków - jakbyś miała chwilę i ochotę to zamawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny tutek!!!! ja szyłam takie proste z dwoma kieszeniami bez zakładek, tzw. kieszonki na piżamki, ale miałam ochotę uszyć organizer a tu podałaś mi wszystko wymierzone i z fotkami :) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie tego szukałam! Dziękuję najserdeczniej jak mogę!
  Dopiero uczę się szycia na maszynie a twój tutorial bardzo mi pomoże.

  Jeszcze raz dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ładnie wygląda! nie tylko piękny ale i praktyczny

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pozdrawiam ciepło- Novinka :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...