Mój zeszłoroczny tekścik o Dniu Kobiet napisany dla Puellanova. Szukając materiałów do tego tekstu dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy na temat Święta, polecam jego lekturę. Poniżej link do tekstu na stronie Puelli oraz wklejony tekścik:
"Dzień Kobiet istniał już w starożytnym Rzymie gdzie obchodziły go gospodynie. Tego dnia gosposie, kobiety urodzone jako wolne, zamężne otrzymywały od swoich mężów prezenty, były obdarzane czułością, miłością i uwagą.
Niewolnice także otrzymywały od swoich mężów prezenty. Panie domu tego dnia pozwalały swoim niewolnicom odpoczywać. Rzymianki przyodziane w najlepsze stroje, z aromatycznymi wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy – strażniczki ogniska domowego.
Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z pompą. Obecnie niektórzy mężczyźni próbując się wyłgać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumaczą, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju najczystszego kapitalizmu, Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r.
Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.
Po raz drugi, pół wieku później, o tej dacie przypominały aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej, które 8 marca 1908 roku zorganizowały mityng w obronie praw kobiet.
Dwie najczęściej spotykane interpretacje powstania święta 8 marca to masowe strajki kobiet w S. Pertersburgu i uczczenie ofiar krwawo stłumionego tam strajku robotnic a druga interpretacja łączy się z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne, gdzie jednym z istotnych punktów kampanii sufrażystek był dzień, w którym jeden z posłów uległ namowom działaczek kobiecych i zdecydował się przedstawić w parlamencie angielskim wniosek o przyznanie kobietom praw wyborczych.
W Polsce Święto Kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy składane były życzenia i wręczane prezenty - rajstopy, mydełko albo kawa oraz tulipan, którego odbiór każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.
Dziś 8 marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich mam, babć i wychowawczyń laurki. Z sympatią o Dniu Kobiet wypowiadają się młode kobiety i są za przysłowiowym 'kwiatkiem dla Ewy'. Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta bardziej sceptycznie. Feministki natomiast mają 8 marca okazję przedstawić swoje poglądy, co robią na corocznych, kolorowych i radosnych MANIFACH.
Dzień ten jest nadal najpopularniejszym, po Nowym Roku, świętem w Rosji. Do obowiązków każdego Rosjanina należy obdarowanie bliskiej kobiety drobnym upominkiem lub kwiatami. Coraz większym powodzeniem cieszą się też wspólne wyjścia do luksusowych restauracji czy klubów. Z badań przeprowadzonych przez rosyjskie Centrum Analityczne Jurija Lewady wynika, że najgorszym prezentem dla Rosjanki tego dnia jest książka, najlepszym zaś - bukiet kwiatów i biżuteria oraz futro.
Na Białorusi Dzień Kobiet jest świętem państwowym, okazją zarówno do oficjalnych akademii, jak i towarzyskich spotkań.
Na Litwie panie w swym dniu nie tylko otrzymują kwiaty, ale też dyskutują o swych prawach.
Także na Ukrainie Dzień Kobiet jest wolny od pracy. Oprócz tradycyjnego bukietu róż czy bombonierki, panie mogą liczyć na złoty pierścionek albo... lodówkę, do kupna której zachęca sieć kijowskich sklepów AGD. Takiego rabatu jak 8 marca na próżno oczekiwać w innym dniu roku.
Hiszpania obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet pod hasłem: 'Od prawa do głosowania do demokratycznej równości'.
Włoszki otrzymują w Dniu Kobiet od swoich mężczyzn najczęściej mimozę."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pozdrawiam ciepło- Novinka :)